Вести

„ ВЛАДО ТАСЕВСКИ “ ШАМПИОН ВО ФУДБАЛСКАТА ЛИГА ВО КАРПОШ

Фудбалерите од ООУ „ Владо Тасевски“ се искачија на фудбалскиот трон, и станаа овогодинашни фудбалски шампиони. Победувајќи ги со 4:0 , своите противници од ООУ „ Димо Хаџи Димов“. Основците од „ Војдан Чернодрински“ се второпласирани, по победата над „ Аврам Писевски“ со резултат од 5:3, додека бронзата отиде кај фудбалерите на „ Петар Поп Арсов“, кои во последниот натпревар со врсниците од „ Лазо Трповски“, одиграа нерешено 1:1.

25.04.2019 14:13:03

КРПЕЊЕ НА УДАРНИТЕ ДУПКИ НИЗ КАРПОШ

Општина Карпош почна со големо инфраструктурно „освежување“ на улиците. Така деновиве интензивно се работи на крпење на ударните дупки на неколку локации низ Општината. Вчера се сечеше асфалт на улицата „Демир Трајко“ за да се „закрпат„ ударните дупки, а денес исто тоа се работеше во Бардовци околу училиштето „Аврам Писевски“ во должина од околу 40-тина метри.

25.04.2019 12:58:22

НОВИ ТРИЕСЕТ ЈАСЕНИ ВО КАРПОШ

Со нова акција на садење дрвја, Општина Карпош продолжува со зазеленување на јавните површини на нејзина територија.

25.04.2019 09:09:30

ПРОДОЛЖУВА ЧИСТЕЊЕТО НА ДЕПОНИИТЕ ДОЛЖ ВАРДАР

Aктивностите за чистење на депониите долж Кејот на реката Вардар продолжуваат и во текот на денешниот ден. Денеска се исчисти голем дел од габаритниот отпад од депонијата позади СЦ „Борис Трајковски“, којшто на оваа површина се одлагал со децении наназад.

24.04.2019 12:04:47

АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА МОМИН ПОТОК

Општина Карпош се приклучи кон големата еко - акција „Биди дел од чиста иднина“, во организација на ЈП Комунална хигиена - Скопје, која денеска се спроведува во сите десет скопски општини. Кон акцијата се приклучи и градоначалникот Стефан Богоев, како и дел од средните училишта на територија на Карпош: „Георги Димитров“ и „Орце Николов“, Македонската Џиу- џицу федерација и заинтересирани граѓани.

24.04.2019 11:57:47

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УЛИЦАТА „ВАНЧО МИЦКОВ“ ВО НЕРЕЗИ

Од денес почна финалната фаза на реконстукција на улицата „Ванчо Мицков“ во Нерези. Станува збор за целосна обнова на коловозот во должина од 130 метри и широчина од пет метри. Изведувач на работите е ЈП Улица и патишта, а реконструкцијата е финансирана од буџетот на Општина Карпош.

23.04.2019 14:40:15

ЗАПОЧНА ЧИСТЕЊЕ НА ДЕПОНИИТЕ ДОЛЖ КЕЈОТ НА ВАРДАР

Со голема механизација, токму од депонијата позади СЦ „Борис Трајковски“ која недоамна беше и запалена, Општина Карпош ја започна акцијата за чистење на депониите долж Кејот на реката Вардар. Со вклученост на ЈП Водовод и канализација и други јавни претпријатија, како и приватни градежни компании, во претстојните неколку дена ќе се чисти и рамни потегот на кој со децении се одлагаше градежен шут и габаритен отпад.

23.04.2019 12:36:31

ЗАПОЧНА ТЕРЕНСКАТА ВАКЦИНАЦИЈА ВО ШКОЛИТЕ ВО КАРПОШ

По прогласувањето на епидемија на морбили на територија на целата држава, постапувајќи по наредбата на Министерството за здравство, денеска во основните училишта во Општина Карпош започна теренската вакцинација на невакцинираните ученици. Вакциналните тимови ја започнаа вакцинацијата од ООУ „Јан Амос Коменски“ во Тафталиџе 1 каде има 49 невакцинирани деца, како и во ООУ „Петар Поп Арсов“ во Карпош 4, каде според евиденцијата не беа вакцинирани 38 ученици.

22.04.2019 16:51:39

ЗДРАВА ИСХРАНА ВО ГРАДИНКАТА „МАЈСКИ ЦВЕТ“

Во консултација со нутриционисти надлежни во делот на исхрана на градинките од ЈЗУ „Центар за јавно здравје“ и д-р Александар Митов детската градинка „Мајски цвет“, во Општина Карпош, направи измени во исхраната на децата, поточно во ужинките и додатоците на главните оброци. Кондиторските производи сега се заменети со поздрави оброци кои ќе овозможат правилен раст и развој на децата, но и подигнување на стандардите и постепено воведување на „нова култура“ во исхраната на најмладатата популација. Така, од сега натаму, децата ќе јадат пченичен интегрален леб од обработени зрна (малтозна пченица, пченични зрна, пченични трици, пченични снегулки и малтозен јачмен), пченкарен леб од пченкарно и пченично брашно збогатено со сончогледово семе, интегрален леб со микс од зрна (семки од тиква и сончоглед, ржани и овесни снегулки, ленено семе, малтозен јачмен, пченични трици, никулци, семе од афион), житни снегулки (овесни, пченични, ржани и јачменови). Салатите ќе бидат свежи, за

19.04.2019 09:58:56

КОНЦЕРТЕН ИМЕНДЕН ЗА КУД „ ЦВЕТАН ДИМОВ“

Македонското културно уметничко друштво „ Цветан Димов“ , со концерт на македонски народни игри ќе го прослави својот именден. На Православниот христијански празник „ Цветници“ на 21 април, со почеток во 12:00 часот, играогрците од ова културно друштво од Општина Карпош ќе се претстават пред карпошани на платото во Т.Ц „ Лептокарија“

19.04.2019 09:53:24